W roku 2021 Światowy Dzień Trzeźwości przypada na 15 kwietnia (czwartek). Światowy Dzień Trzeźwości został ustanowiony, by walczyć z alkoholizmem. Według specjalistów, właśnie alkohol jest głównym czynnikiem przestępstw czy patologii społecznych. Niestety, wciąż próbuje się nakłonić ludzi, by nie wsiadali do samochodu po wypiciu procentowego trunku.

 

Dzień ten  został również wprowadzony, by pokazać jak straszna jest choroba alkoholizmu, że picie w dużych ilościach często prowadzi do ciemnego tunelu, z którego trudno znaleźć wyjście. 

Dlaczego ludzie z taką przyjemnością wprowadzają się w stan, w którym tracą nad sobą kontrolę? Tak dzieje się od wieków i nie oszukujmy się będzie trwać kolejne kilkaset lat. Ale nawet jeśli w Światowy Dzień Trzeźwości tylko jedna osoba rzuci używki, będzie to sukces. Bo walka z alkoholizmem jest bardzo ciężka,   to proces żmudny,  skomplikowany, nie tylko dla chorego,  ale też dla jego bliskich. Uzależniony człowiek musi wtedy zmienić zarówno styl życia, jak i środowisko, w którym się obraca. Zerwanie z nałogiem to jedno,        a późniejsze wytrwanie w postanowieniu niepicia to drugie. Bez pomocy psychologów rzecz nierealna do zrealizowania, pobyt w szpitalu odwykowym jest  oczywiście nieunikniony. Terapia może być skuteczna, jeśli alkoholik nie jest w zaawansowanym stadium chorobowym, i jeśli jego postawa w stosunku do leczenia będzie pozytywna.

 Należy pamiętać, że nieleczony alkoholizm jest chorobą śmiertelną. Osoba uzależniona nie przestanie natychmiastowo pić i nie zacznie kontrolować swojego problemu. Pierwszym krokiem na drodze leczenia jest przyznanie przed samym sobą,   że istnieje problem z alkoholem. Ważną umiejętnością jest prawidłowe rozpoznanie przyczyn choroby, które najczęściej dotyczą sfery emocjonalnej. Nasze głęboko skrywane emocje mogą stać się drogą do uzależnienia, zwłaszcza, że kieliszek czegoś mocniejszego bywa traktowany

jako „doraźny lek” uśmierzający na chwilę ból duszy.

15 kwietnia powstrzymajmy się więc przed zamoczeniem ust w lampce wina, kieliszku wódki czy nawet małym piwie. Nieważne czy ten dzień przypada w sobotę czy poniedziałek. Ważne, aby zmierzyć się ze swoim piciem i potrafić odmówić sobie ulubionego drinka.

Spróbujmy więc  być 15 kwietnia trzeźwi.                                                           

Gminna Komisja Rozwiązywania

Problemów Alkoholowych w Sośniach